2012 Robert Lefkowitz, Brian Kobilka

Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali Robert Lefkowitz i Brian Kobilka za badania nad receptorami sprzężonymi z białkami G.

W 2012 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali Robert Lefkowitz i Brian Kobilka. Zostali oni nagrodzeni przez komisję noblowską za swoje badania nad tzw. inteligentnymi receptorami na powierzchni komórek.

Robert Lefkowitz urodził się 15 kwietnia 1943 roku w Nowym Jorku. Jest amerykańskim biochemikiem. Ma korzenie polskie. Jego dziadkowie w połowie dziewiętnastego wieku wyemigrowali z Polski do Stanów Zjednoczonych. Chemię studiował na Columbia University. Właśnie tam uzyskał tytuł Bachelor of Arts (B.A.) w 1962. Tytuł doktora medycyny uzyskał w College of Physicians and Surgeons (Columbia University). Od 1976 roku jest pracownikiem Duke University.

Brian Kobilka urodził się w 1955 roku w Little Falls w stanie Minnesota (USA). Jest lekarzem i biochemikiem amerykańskim. Studia podjął w szkole medycznej Yale University School of Medicine (Yale University). Tam też otrzymał w 1981 roku tytuł lekarza medycyny (M.D.). Później odbył staż medyczny Barnes Hospital w Saint Louis. W latach 1987-2003 pracował w Stanford University School of Medicine ( Stanford University). Wraz z Robertem Lefkowitzem pracował na Duke University.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!