1993 Robert Fogel, Douglas North

W 1993 roku Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymali Robert Fogel oraz Douglas North. Komitet przyznający nagrodę uhonorował ich za ich niewątpliwy wkład w odnowę historii gospodarczej przez zastosowanie teorii ekonomii i metod ilościowych do wyjaśnienia zmian gospodarczych i instytucjonalnych.

Robert William Fogel jest amerykańskim historykiem i ekonomistą. Urodziła się 1 lipca 1926 roku w Nowym Jorku. Był między innymi profesorem na University of Chicago. Poza tym wykładał na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge. Jest jednym z pionierów tak zwanej kriometrii. Jest to nowy kierunek badań historycznych, który wykorzystuje metody ekonomiczne oraz ilościowe.

Douglas Cecil North jest historykiem i ekonomistą amerykańskim. Urodził się 5 listopada 1920 roku w Cambridge stan Massachusetts. Studia odbył na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Tam też obronił doktorat z ekonomii. Podczas Drugiej Wojny Światowej służył w armii amerykańskiej. Po zakończeniu wojny był wieloletnim pracownikiem University of Washington w Seattle. Później przeniósł się na Washington University w St. Louis w stanie Missouri.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!