1997 Steven Chu, Claude Cohen-Tannoudji, William D. Phillips

W 1997 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali Steven Chu, Claude Cohen-Tannoudji oraz William D. Phillips. Nagrodę otrzymali za ich wybitny wkład w rozwój metod chłodzenia i pułapkowania atomów przy użyciu lasera.

Steven Chu jest amerykańskim fizykiem. Urodził się 28 lutego 1948 roku w Saint Louis. Steven Chu jest profesorem fizyki na Uniwersytecie Kalifornijskim. Poza tym od 2004 roku jest dyrektorem Laboratorium Narodowego Lawrence Berkeley. Jest również członkiem Copenhagen Climate Council. Oprócz tego w 2008 roku został desygnowany przez prezydenta USA na sekretarza energii.

Claude Cohen-Tannoudji jest francuskim fizykiem. Urodził się 1 kwietnia 1933 roku w Konstantynie. Ukończył Uniwersytetu w Konstantynie. Doktorat obronił w 1962 roku. William Daniel Phillips to amerykański fizyk. Urodził się 5 listopada 1948 roku w Wilkes-Barre. Jest pochodzenia włosko-walijskiego. William Daniel Phillips ukończył Juniata College. Doktorat uzyskał na Massachusetts Institute of Technology.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!