1990 Harry Markowitz, Merton Miller, William Sharpe

W 1990 roku Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymali Harry Markowitz, Merton Miller oraz William Sharpe. Zostali oni nagrodzeni za swoje innowacyjne prace w dziedzinie teorii ekonomii finansowej.

Harry Max Markowitz jest amerykańskim ekonomistą. Urodził się 24 sierpnia 1927 roku w Chicago w stanie Illinois. W 1982 roku objął stanowisko profesora City University w Nowym Jorku. Jest twórcą tak zwanej teorii portfelowej, która dotyczy optymalizacji inwestycji finansowych.

Merton Howard Miller był ekonomistą amerykańskim. Urodził się 16 maja 1923 roku w Bostonie w stanie Massachusetts, a zmarł 3 czerwca 2000 roku w Chicago w stanie Illinois. Był między innymi profesorem na Carnegie Mellon University, a następnie na University of Chicago. William Forsyth Sharpe jest ekonomistą amerykańskim. Urodził się 16 czerwca 1934 roku w Cambridge w stanie Massachusetts. Był profesorem Uniwersytetu w Waszyngtonie oraz Uniwersytetu Stanforda. Jest również jednym z twórców modelu wyceny aktywów kapitałowych (CAPM).Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!