1998 Robert B. Laughlin, Horst Störmer, Daniel C. Tsui

W 1998 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali Robert B. Laughlin, Horst Störmer oraz Daniel C. Tsui za odkrycie cieczy kwantowej ze wzbudzeniami o ładunku ułamkowym. Jest to związane z ułamkowym kwantowym efektem Halla.

Robert Betts Laughlin urodził się 1 listopada 1950 roku w Visalia w Kalofirnii. Jest amerykańskim fizykiem. Od 1989 roku jest profesor fizyki, a także fizyki stosowanej na amerykańskim Uniwersytecie Stanforda. Tam również prowadził badania naukowe. Tytuł doktora w dziedzinie fizyki uzyskał na Massachusetts Institute of Technology w 1979 roku.

Horst Ludwig Störmer jest niemieckim fizykiem urodzonym 6 kwietnia 1949 roku we Frankfurcie nad Menem. Daniel Chee Tsui urodził się 28 lutego 1939 roku w chińskiej prowincji Henan. Jest amerykańskim fizykiem pochodzenia chińskiego. W swojej karierze był on między innymi profesorem na Uniwersytecie Princeton. Specjalizował się tam w elektronice ciała stałego, a także prowadził badania dotyczące silnego pola magnetycznego działającego na elektrony.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!