1997 Stanley B. Prusiner

W 1997 roku w dziedzinie fizjologii i medycyny Nagrodę Nobla otrzymał Stanley B. Prusiner. Komitet Noblowski uhonorował go za odkrycie prionów, czyli nowego biologicznego podłoża infekcji.

Stanley Ben Prusiner jest amerykańskim neurologiem i biochemikiem. Urodził się 28 maja 1942 roku w Des Moines w stanie Iowa. Uczęszczał do Walnut Hills High School. Studiował na University of Pennsylvania. Tytuł MD uzyskał na University of Pennsylvania School of Medicine. Później odbył staż na University of California. Badania, które przyniosły mu w 1997 roku Nagrodę Nobla rozpoczął w 1972 roku. Studiował wtedy przypadki pacjentów z chorobą Creutzfeldta-Jakoba.

Później, a dokładnie w 1974 roku rozpoczął badania nad chorobą kłusową. Jest to neurologiczna choroba występująca u owiec. Słowa prion użył po raz pierwszy w artykule, który opublikował w magazynie Science w 1982 roku. Stanley Ben Prusiner jest od 1988 roku profesorem biochemii i neurologii na University of California w San Francisco. Za swoje prace oprócz Nagrody Nobla otrzymał również szereg innych wyróżnień.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!