1997 Robert Merton, Myron Scholes

Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1997 roku otrzymali Robert Merton oraz Myron Scholes. Komitet przyznający ową nagrodę docenił ich niezwykle nowatorską metodę, jaką wymyślili dla wyznaczania wartości instrumentów pochodnych.

Robert Carhart Merton jest amerykańskim ekonomistą. Urodził się 31 lipca 1944 roku w Nowym Jorku. Jako jeden z trzech ludzi na świecie na początku lat siedemdziesiątych rozwijał rynkową analizę matematyczną opcji giełdowych. Po otrzymaniu Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii niemal całkiem zbankrutował. Doprowadził również do upadku funduszy Long Term Capital Management.

Myron S. Scholes  jest amerykańskim ekonomistą oraz prawnikiem. Urodził się 1 lipca 1941 roku w Timmins w Kanadzie. Sprawował funkcję profesora na University of Chicago, a także Uniwersytecie Stanforda. Wraz z Robertem Mertonem opracował wzór na wycenę opcji, który funkcjonuje pod nazwą wzoru Blacka-Scholesa. Jest on powszechnie stosowany w praktyce.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!