1995 Paul Crutzen, Mario Molina, F. Sherwood Rowland

W 1995 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali Paul Crutzen, Mario Molina oraz F. Sherwood Rowland. Zostali oni docenieni przez komitet noblowski za badania reakcji zachodzących w atmosferze. Mowa tutaj między innymi o procesach destrukcji warstwy ozonowej.

Paul Josef Crutzen jest holenderskim chemikiem atmosfery i meteorologiem. Urodził się 3 grudnia 1933 roku w Amsterdamie. Przez wiele lat był pracownikiem Narodowego Centrum Badań Atmosferycznych w USA. Poza tym dyrektorem wydziału chemii atmosfery w Instytucie Maxa Plancka w Moguncji w Niemczech. Od 2006 roku pracuje w Instytucie Oceanografii imienia Scripps w USA.

Mario José Molina Henríquez to meksykański chemik atmosfery urodzony 19 marca 1943 roku w Meksyku. Ukończył studia na Universidad Nacional Autónoma de México w zakresie inżynierii chemicznej. Studiował w Niemczech na Albert-Ludwigs-Universität Freiburg. Franklin Sherwood Rowland  jest amerykańskim chemikiem urodzonym 28 czerwca 1927 roku w Delaware. Stopień bakałarza uzyskał w 1948. Studiował później na Uniwersytecie Chicagowskim gdzie uzyskał tytuł doktora. Został profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine w 1964.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!