1995 Martin L. Perl, Frederick Reines

W 1995 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali Martin L. Perl oraz Frederick Reines. Komisja przyznająca nagrody uhonorowała naukowców za ich pionierski wkład w fizykę leptonów.

Martin Lewis Perl jest fizykiem amerykańskim pochodzenia rosyjskiego. Urodził się 24 czerwca 1927 roku w Nowym Jorku. Nagrodę Nobla otrzymał za badania, które doprowadziły do odkrycia leptonu tau. Jest profesorem fizyki na Uniwersytecie Stanforda. Poza tym jest członkiem Rosyjskiej Akademii Nauk oraz Amerykańskiej Akademii Nauk w Waszyngtonie. Specjalizuje się w badaniach dotyczących fizyki cząstek elementarnych.

Frederick Reines jest amerykańskim fizykiem. Urodził się 16 marca 1918 roku w Paterson. W 1939 roku otrzymał licencjat w dziedzinie inżynierii. W 1941 roku obronił tytuł magistra. Doktorat zrobił na New York University. Wraz z Clyde Cowanem w 1956 roku opracował metodę prowadzenia badań, która pozwoliła im zaobserwować oddziaływanie neutrin. Były one przewidziane teoretycznie przez Pauliego w roku 1930.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!