1994 George Olah

W 1994 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymał George Olah. Nagrodę otrzymał w uznaniu za swoje pionierskie badania karbokationów, a także roli, jaką odgrywają w reakcjach chemicznych węglowodorów.

George Andrew Olah jest amerykańskim chemikiem pochodzenia węgierskiego. Urodził się 22 maja 1927 roku w Budapeszcie. Studia ukończył Uniwersytecie Technologii i Ekonomii w Budapeszcie. W 1956 roku po upadku państwa węgierskiego wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Pracował w laboratoriach badawczych firmy Dow Chemical w Sarnii. Później przeniósł się do laboratorium w Framingham,, a następnie do Wayland.

W roku 1965 powrócił do pracy akademickiej na Case Western Reserve University w Cleveland. Później przeniósł się na Uniwersytet Południowej Kalifornii. Od 1971 roku mógł się legitymować obywatelstwem USA. W kręgach jego zainteresowań znajdują się również alternatywne źródła energii. Dokładnie mówiąc zajmował się zastosowanie w takim celu metanolu. Zajmował się między innymi syntezy metanolu z metanu i wykorzystaniem go w ogniwach paliwowych.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!