1991 Ronald Coase

W 1991 roku Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymał Ronald Coase. Został on nagrodzony za odkrycie, a następnie wyjaśnienie wpływu praw własności i kosztów transakcyjnych na strukturę instytucjonalną, a także działanie gospodarki.

Ronald Harry Coase jest amerykańskim ekonomistą pochodzenia brytyjskiego. Urodził się 29 grudnia 1910 roku w Willesdein koło Londynu. Był między innymi profesorem na University of Buffalo w oraz na University of Virginia. Od 1964 był profesorem University of Chicago. Poza tym był także redaktorem „Journal of Law and Economics”.

Za jego pierwszą ważną publikację uważa się artykuł zatytułowany The Nature of the Firm napisany przez niego jeszcze na studiach. Inną bardzo ważną pracą Ronalda Coasea jest opublikowany w 1960 roku artykuł zatytułowany The Problem of Social Cost. To właśnie w tym artykule zaprezentował sposób rozwiązania problemu negatywnych efektów zewnętrznych obecnie znany, jako teoremat Coase’a. W swoich badaniach naukowych skupiał się na przyczynach istnienia firm, a także na roli, jaką odgrywają koszty transakcyjnych w teorii mikroekonomii. To właśnie te prace zaowocowały Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!