1998 Amartya Sen

Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1998 roku otrzymał Amartya Sen. Został on w ten sposób doceniony za swój niebanalny wkład w ekonomię dobrobytu.

Amartya Sen jest ekonomistą indyjskim. Urodził się 3 listopada 1933 roku w Santiniketan. Studia odbył w Trinity College w Cambridge. Tam też obronił doktorat w 1959 roku. Był wykładowcą na wielu uczelniach wyższych, zarówno indyjskich jak i zagranicznych. Podczas swoich badań łączył etykę i filozofię z zagadnieniami ekonomicznymi. Zajmował się zagadnieniami związanymi z głodem oraz ubóstwem, a także podłożem aksjologicznym decyzji ekonomicznych.

W swoich artykułach zauważał problem związany z tym, iż w krajach azjatyckich żyje zbyt mało kobiet. Poza tym pracował nad tak zwaną ekonomią dobrobytu. Właśnie za takową pracę otrzymał w 1998 roku Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii. Oprócz tego interesuje się między innymi takimi tematami jak pomiar rozwoju gospodarczego, metodologia ekonomiczna czy rozwój społeczny i ekonomiczny.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!