1995 Robert Lucas Jr

W 1995 roku Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymał Robert Lucas Jr. Otrzymał on owo prestiżowe wyróżnienie za wkład w rozwój oraz zastosowanie hipotezy racjonalnych oczekiwań, a przez to przekształcenie analizy makroekonomicznej, a także głębsze zrozumienie polityki gospodarczej.

Robert Emerson Lucas Junior jest ekonomistą amerykańskim. Urodził się 15 września 1937 roku w Yakima (Waszyngton). Był profesorem Carnegie Mellon University w Pittsburghu w latach 1967?1974. Od 1975 jest profesorem University of Chicago. Poza tym jest członkiem Amerykańskiej Akademii Umiejętności w Bostonie oraz Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie. Zajmuje się szeroko pojętą makroekonomia.

Jedną z najbardziej znaczących prac Roberta Lucasa był artykuł zatytułowany Expectations and the Neutrality of Money który opublikował w 1972 roku. To właśnie ten artykuł położył fundamenty pod współczesną teorię racjonalnych oczekiwań. Innym wpływowym artykułem jego autorstwa był ten zatytułowany Econometric Policy Evaluation: a Critique. Jest on obecnie znany, jako krytyka Lucasa.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!