2008 Jean-Marie Gustave Le Clézio

Jean-Marie Gustave Le Clézio otrzymał Nagrodę Nobla za swoją twórczość, w której otwiera nowe perspektywy poetyckich podróży i zmysłowych uniesień.

Jean-Marie Gustave Le Clézio urodził się 13 kwietnia 1940 roku w Nicei we Francji. Jego ojciec był brytyjskim chirurgiem a matka była francuską (byli kuzynami, mieli wspólnego dziadka). Studiował w Collège Littéraire Universitaire w Nicei literaturę francuską, tam też uzyskał stopień doktora. Od 1967 roku służył w wojsku, najpierw w Tajlandii a później w Meksyku. Studiował na Uniwersytecie w Meksyku języki Indian. Cztery lata spędził w Panamie gdzie mieszkał wśród Indian i poznawał ich język. Został pierwszym laureatem Nagrody Paul-Morand za powieść „Pustynia”.

W 1983 doktoryzował się na Uniwersytecie w Perpignan w dziedzinie historii. Był wykładowcą na uniwersytetach w Albuquerque, Austin, Bangkoku, Bostonie i Meksyku. Mimo wielu sukcesów nie został przyjęty do prestiżowego francuskiego ośrodka naukowego CNRS na stanowisko badacza. Jest autorem takich książek jak „Protokół”, „Le Chercheur d’Or”, „Onitsza” czy „Urania”.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!