Testament Wisławy Szymborskiej
Śmierć Wisławy Szymborskiej była wielkim ciosem dla świata sztuki zarówno w Polsce jak i na świecie. Poetka i laureatka Nagrody Nobla nie odeszła jednak już na zawsze. Została po niej Jej twórczość, a także testament, który zawiera Jej ostatnią wolę. Testament ów został odczytany w Krakowie. Dokument w całości odczytał notariusza byłemu sekretarzowi poetki Michałowi Rusinkowi. To właśnie Rusinek został wyznaczony, jako wykonawca testamentu. Co zawierał ów testament?
Jednym z najważniejszych punktów testamentu było ustanowienie za jego pośrednictwem przez Wisławę Szymborską fundacji, której zadaniem będzie między innymi przejęcie spraw prowadzonych przez poetkę za życia. Fundacja ma za zadanie opiekę nad spuścizną pozostawioną przez Szymborską, a także przyznawanie nagrody literackie oraz stypendiów dla uzdolnionych artystów. Poza tym ma się opiekować archiwum pozostawionym przez Szymborską oraz zarządzać i chronić prawa autorskie do utworów poetki. Jako majątek fundacji traktowane będą prawa autorskie oraz nieruchomości pozostawione przez Wisławę Szymborską.
W zarządzie nowopowstałej fundacji mają zasiąść profesor Teresa Walas (przyjaciółka poetki), mecenas Marek Bukowski (doradca prawny Szymborskiej) oraz wspomniany Michał Rusinek. Siedziba fundacji będzie znajdować się w Krakowie. Poza tym testament zawierał także postanowienia prywatne, których realizacją również zajmie się Michał Rusinek. Przypomnijmy, że Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 roku, a pochowana została na Cmentarzu Rakowieckim w Krakowie.
Chcialbym znalesc Polskich Noblistow ale sie Nie da 🙁
O noblistach uczyłam się w szkole i nobliści nie są mi zupełnie obcy . Maria Skłodowska – Curie , Wisława Szymborska , Czesław Miłosz , Henryk Sienkiewicz , Władysław Reymont , Lech Wałęsa 9 (dawny prezydent polski ).
Wisława Szymborska umarła w moje 10 urodziny 1 lutego 2012