1999 Günter Grass

W 1999 roku Literacką Nagrodę Nobla otrzymał Günter Grass. Został on nagrodzony jak to określił trybunał za to, że jest tym, którego „swawolne czarne bajeczki portretują zapomnianą twarz historii”.

Günter Wilhelm Grass jest pisarzem niemieckim. Urodził się 16 października 1927 roku w Wolnym Mieście Gdańsku. Günter Wilhelm Grass jest doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego, a także Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tytuł gdańskiego uniwersytetu otrzymał za swój wkład w polsko-niemieckie pojednanie oraz twórczość literacką. W roku 1993 otrzymał on od Rady Miasta tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.

W czasie Drugiej wojny Światowej był wcielony do Waffen-SS w dziesiątej dywizji pancernej „Frundsberg”. Po wojnie Günter Grass był działaczem SPD. Na świecie zyskał sławę literacką dzięki tak zwanej trylogii gdańskiej. Składała się ona z dzieł pod tytułem Blaszany bębenekKot i mysz oraz Psie lata. W jednym z wywiadów przyznał, że sam zaciągną się do wojska tym niemniej nie był ochotnikiem Waffen-SS, jako takim.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!