2015 Tunezyjski Kwartet Pokoju

Nagrodę otrzymał Tunezyjski Kwartet Pokoju za „wkład w budowanie pluralistycznej demokracji w Tunezji po jaśminowej rewolucji z 2011 roku?.

Pokojową Nagrodę Nobla w 2015 roku otrzymał Tunezyjski Kwartet Pokoju. Szwedzka Akademia uhonorowała organizację za „wkład w budowanie pluralistycznej demokracji w Tunezji po jaśminowej rewolucji z 2011 roku?.

Tunezyjski Kwartet Pokoju powstał w 2013 roku. Skupia on cztery organizacje aktywnie działające i współpracujące w celu rozwoju demokracji oraz społeczeństwa obywatelskiego w Tunezji. Tunezyjski Kwartet Pokoju powstał by kontynuować zdobycze jaśminowej rewolucji, która miała miejsce w Tunezji w 2011 roku. W skład Tunezyjskiego Kwartetu Pokoju wchodzą następujące organizacje: centrala związkowa UGTT (Powszechna Tunezyjska Unia Pracy), Tunezyjska Konfederacja Przemysłu, Handlu i Rzemiosła (UTICA), Tunezyjska Liga Praw Człowieka i Tunezyjska Rada Adwokacka. Komisja noblowska wskazała w uzasadnieniu swojej decyzji, że to właśnie to zrzeszenie organizacji miało ogromny wpływ na przemiany polityczne, jakie dokonują się w tym kraju.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!