1987 Óscar Rafael de Jesús Arias Sánchez

Nagrodę otrzymał Óscar Rafael de Jesús Arias Sánchez za „jego wysiłki na rzecz pokoju w Ameryce Środkowej, wysiłki, które doprowadziły do porozumienia podpisanego w Gwatemalii 7 sierpnia 1987 roku?.

W 1987 roku Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał Óscar Rafael de Jesús Arias Sánchez. Komisja przyznająca nagrodę uhonorowała go za „jego wysiłki na rzecz pokoju w Ameryce Środkowej, wysiłki, które doprowadziły do porozumienia podpisanego w Gwatemalii 7 sierpnia 1987 roku?.

Óscar Rafael de Jesús Arias Sánchez urodził się 13 września 1940 w El Hogar, prowincja Heredia. Jest kostarykańskim politykiem i ekonomistą. Dwukrotnie piastował stanowisko prezydenta Kostaryki (w latach 1986?1990 i 2006?2010). Studiował na wydziale prawa i ekonomii Uniwersytetu Kostaryńskiego w San José. Później studiował na Uniwersytecie w Essex oraz w London School of Economics. Angażował się aktywnie w politykę i piastował szereg ważnych funkcji państwowych. Był m.in. ministrem planowania, sekretarzem ds. międzynarodowych czy członkiem zarządu banku centralnego Kostaryki. Był również najmłodszym prezydentem w historii Kostaryki. W swojej karierze promował działania pokojowe. Z jego inicjatywy powstał pokojowy plan dla Ameryki Środkowej.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!