2015 Tomas Lindahl, Paul Modrich, Aziz Sancar

Nagrodę otrzymali Tomas Lindahl, Paul Modrich i Aziz Sancar za „wyjaśnienie działania mechanizmów, dzięki którym komórki są w stanie naprawiać stale powstające uszkodzenia DNA”.

W 2015 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali Tomasa Lindahl, Paul Modrich i Aziz Sancar. Komisja przyznające tę prestiżową nagrodę uhonorowała naukowców za „wyjaśnienie działania mechanizmów, dzięki którym komórki są w stanie naprawiać stale powstające uszkodzenia DNA”.

Tomas Lindahl urodził się 28 stycznia 1938 roku w Sztokholmie. Jest szwedzkim specjalistą od badań nad rakiem. Wiedzę zdobywał na Karolinska Institutet in Stockholm. Ważną rolę w jego karierze odegrały Princeton University, Rockefeller University i . Dziś pracuje na Francis Crick Institute.

Paul Modrich to amerykański naukowiec. Jest profesorem (James B. Duke Professor) biochemii na Duke University. Tytuł doktora uzyskał w 1973 roku na Stanford University.

Aziz Sancar urodził się w 1946 roku w Savur w Turcji. Jest kurdyjskim naukowcem specjalizującym się w zagadnieniach związanych z naprawą DNA. Studiował na ?stanbul University of Turkey. Jest związany z University of North Carolina.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!