2014 Patrick Modiano

Nagrodę otrzymał Patrick Modiano za „sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji”.

Literacką Nagrodę Nobla w 2014 roku otrzymał Francuz Patrick Modiano. Szwedzka Akademia uhonorowała go za „sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji”.

Patrick Modiano urodził się 30 lipca 1945 Boulogne-Billancourt. Jest pisarzem francuskim. Debiutancką powieścią La Place de l?Étoile. Miało to miejsce w 1968 roku. Za powieść Les Boulevards de ceinture otrzymał w 1972 roku Grand prix du roman de l’Académie française (nagroda Akademii Francuskiej).

Kilka lat później (w 1978 roku) został laureatem kolejnej prestiżowej nagrody – Nagrodę Goncourtów. Patrick Modiano został nagrodzony za Ulica Ciemnych Sklepików (Rue des boutiques obscures). Jego powieści opublikowane w ostatnich latach to m.in. Un pedigree czy Dans le café de la jeunesse perdue. Kilka jego wybitnych dzieł zostało przetłumaczonych na język polski.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!