1995 Seamus Heaney

W 1995 roku Literacką Nagrodę Nobla otrzymał Seamus Heaney. Został on nagrodzony za „dzieła o lirycznej piękności i etycznej głębi, które chwalą cuda dnia codziennego i żywą przeszłość”.

Seamus Justin Heaney jest poetą irlandzkim. Urodził się 13 kwietnia 1939 roku. Poza poezją Seamus Heaney zajmuje się także dramatopisarstwem, tłumaczeniem, a także krytyką literacką. Zajmuje się on również popularyzacją literatury biorąc udział w wielu w programach radiowych i telewizyjnych o takowej tematyce. Uważa się za Irlandczyka, a nie Brytyjczyka. Ukończył studia z wyróżnieniem na Queen?s University w 1961 rok. Studiował tam język oraz literaturę angielską.

Wykładał na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, a także pracował w Carysfort College w Dublinie. Piastował również prestiżowe stanowiska na Uniwersytecie Harvarda oraz Uniwersytecie Oksfordzkim. Jego twórczość przyniosła mu kilka wyróżnień w tym w 1995 roku najbardziej prestiżowe z nich, czyli Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Poza tym otrzymał również Nagrodę Whitbread za The Spirit Level oraz za tłumaczenie staroangielskiego eposu Beowulf.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!