2014 John O’Keefe, May-Britt Moser, Edvard I. Moser

Nagrodę otrzymali John O’Keefe, May-Britt Moser i Edvard I. Moser za „odkrycia dotyczące komórek mózgowych odpowiadających za system orientacji w przestrzeni?.

W 2014 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii otrzymali John O’Keefe, May-Britt Moser i Edvard I. Moser. Komisja przyznająca nagrodę doceniła naukowców za „odkrycia dotyczące komórek mózgowych odpowiadających za system orientacji w przestrzeni?.

John O’Keefe urodził się w 1939 roku w Nowym Jorku. Jest amerykańsko – brytyjskim (podwójne obywatelstwo) neurologiem. Studia doktoranckie ukończył na McGill University w 1967 roku. Studiował tam psychologię fizjologiczną. Później został profesorem na University College London. Odkrycia na miarę Nagrody Nobla dokonał wraz w 1971 roku.

May-Britt Moser to norweska neurofizjolog i neurolog urodzona w 1963 roku w Fosnav?g. Studia doktoranckie w zakresie neurologii ukończyła na Uniwersytecie w Oslo. Od 1996 roku pracuje na Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii w Trondheim. Wspólnie z mężem odkryła grupę komórek nerwowych koordynującą system odpowiedzialny za orientację w przestrzeni.

Edvard I. Moser norweski neurofizjolog urodzony 27 kwietnia 1962 roku w Fosnav?g. W 1955 roku ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie w Oslo – studiował neurofizjologię. Wraz z żoną, May-Britt Moser pracuje na Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii w Trondheim.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!