2013 Martin Karplus, Michael Levitt i Arieh Warshel

Nagrodę otrzymali Martin Karplus, Michael Levitt i Arieh Warshel za stworzenie wieloskalowych modeli dla złożonych systemów chemicznych.

W 2013 Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali Martin Karplus, Michael Levitt i Arieh Warshel. Zostali oni nagrodzeni za „rozwój wielozakresowych modeli dla złożonych układów chemicznych”.

Martin Karplus to amerykański chemik teoretyczny pochodzący z Austrii. Urodził się 15 marca 1930 roku w Wiedniu. Wraz z rodzicami i bratem wyjechał do USA w 1938 roku. Stopień BA uzyskał w 1950 roku na Harvard University. Stopień doktora uzyskał natomiast w 1953 na California Institute of Technology. W 1966 objął stanowisko profesora chemii na Harvard University.

Michael Levitt urodził się 6 maja 1947 roku w Pretorii. Jest amerykańskim naukowcem pochodzenia żydowskiego, profesorem na Uniwersytetu Stanforda. Należy również do National Academy of Sciences. Studiował na King’s College w Londynie. Doktorat z biofizyki obronił na University of Cambridge.

Arieh Warshel to amerykańsko-izraelski naukowiec. Urodził się 20 listopada 1940 roku kibucu Sede Nachum. Jest profesorem University of Southern California, a także członkiem National Academy of Sciences.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!