1989 Sidney Altman, Thomas Robert Cech

Nagrodę Nobla otrzymali Sidney Altman i Thomas Robert Cech za odkrycie katalitycznych właściwości RNA.

W 1989 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali Sidney Altman i Thomas Robert Cech. Komisja przyznająca nagrodę uhonorowała ich za dokonane odkrycie własności katalitycznych RNA. Odkryli oni, iż RNA może pełnić rolę biokatalizatora.

Sidney Altman jest kanadyjskim i amerykańskim biologiem molekularnym. Urodził się 7 maja 1939 roku w Montrealu (Quebec, Kanada). Jest absolwentem fizyki na Massachusetts Institute of Technology. Po stypendiach naukowych między innymi na Harvardzie rozpoczął pracę wykładowcy na Uniwersytecie w Yale.

Thomas Robert Cech urodził się 8 grudnia 1947 roku w Chicago (USA). Jest amerykańskim chemikiem. Pochodzi z rodziny emigrantów. Ma korzenie czeskie. W 1970 roku ukończył Grinnell College. Studia kontynuował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Stopień doktora uzyskał w 1975 roku. Trzy lata później podjął pracę na University of Colorado at Boulder. Od 2000 roku jest kierownikiem Howard Hughes Medical Institute. Uniwersytet Karola w Pradze przyznał mu tytuł doktora honoris causa w 2002 roku.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!