2005 International Atomic Energy Agency (IAEA) , Mohamed ElBaradei

Nagrodę otrzymał Mohamed ElBaradei oraz Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej za wysiłek skierowany na rzecz zapobiegania wykorzystywaniu energii atomowej w celach militarnych i dbanie o bezpieczne jej użytkowanie w celach pokojowych.

W 2005 roku Pokojową Nagrodę Nobla dostał Mohamed ElBaradei oraz International Atomic Energy Agency (Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej). Komitet noblowski uhonorował starania Mohameda ElBaradeiego oraz kierowanej przez niego agencji mające na celu zapobieganie wykorzystywaniu energii jądrowej do celów wojskowych oraz dołożenie wszelkich starań, aby ogromny potencjał tego źródła energii był bezpiecznie eksploatowany w celach pokojowych.

Mohamed ElBaradei urodził się 17 czerwca 1942 w Kairze, jest egipskim politykiem i prawnikiem. Studiował prawo na Uniwersytecie w Kairze. Doktorat zrobił na New York University School of Law. Po raz pierwszy został dyrektorem generalnym IAEA w 1997 roku.

International Atomic Energy Agency (IAEA) po polsku Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) została założona 29 lipca 1957 roku. Siedziba organizacji znajduje się w Wiedniu.Liczba komentarzy: 1 do '2005 International Atomic Energy Agency (IAEA) , Mohamed ElBaradei'

  1. Qetevan pisze:

    aby nauka mogła się rozwijać ..musi być persztrzeń nieodkryta ..więc nie wszystko da się wytłumaczyć, po prostu ludzie . nie są w stanie wytłumaczyć pewnych zjawisk zresztą nauka się zmienia ..to co było niepodważalną prawdą 10 lat temu dziś może być mitem

Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!