2004 Richard Axel, Linda B. Buck

Nagrodę otrzymali Linda B. Buck oraz Richard Axel za badania nad układem węchowym.

W 2004 roku Nagroda Nobla trafiła w ręce Lindy B. Buck i Richarda Axela. Komitet noblowski uhonorował ich za badania, jakie prowadzili i za odkrycia związane z układem węchowym oraz receptorami węchowymi. Dokonali odkrycia, w jaki sposób ludzki mózg rozpoznaje i zapamiętuje 10 tysięcy zapachów.

Linda B. Buck jest amerykańską lekarką, urodziła się 29 stycznia 1947 roku w Seattle. Studiował psychologię oraz mikrobiologię na University of Washington w Seattle. Doktoryzowała się z immunologii na University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas. Była stażystką u Richarda Axela na Columbia University.

Richard Axel to amerykański lekarz. Urodził się 2 lipca 1946 w Nowym Jorku. Studia ukończył na John Hopkins University School of Medicine w Baltimore. Specjalizuje się w biochemii, biofizyce molekularnej i patologii. Właśnie tych dziedzin nauki jest profesorem na Columbia Univeristy College for Physicians and Surgeons.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!