2004 Finn E. Kydland, Edward C. Prescott

Nagrodę otrzymali Finn E. Kydland i Edward C. Prescott za ich wkład w rozwój makroekonomii dynamicznej.

W 2004 roku Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii dostali Finn E. Kydland i Edward C. Prescott. Zostali docenieni za wyjaśnienie, w jaki sposób zmiany w polityce ekonomicznej i technologii wpływają na cykle koniunkturalne. Był to wielki wkład w rozwój makroekonomii dynamicznej.

Finn E. Kydland jest norweskim ekonomistą, urodził się 1 grudnia 1943 roku w ?lg?rd koło Stavanger. Był profesorem ekonomii na Carnegie Mellon University w Pittsburghu. Od 2004 roku jest profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara a także na Uniwersytecie w Stavanger.

Edward C. Prescott jest ekonomistą amerykańskim. Urodził się 26 grudnia 1940 roku w Glenn Falls w stanie Nowy Jork. Piastuje stanowisko profesora na Uniwersytecie Stanu Arizona w Tempe. Jest również doradcą w Banku Rezerwy Federalnej w Minneapolis w stanie Minnesota. Wraz z Kydlandem opublikowali w 1982 roku tzw. model realnych cykli koniunkturalnych.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!