1999 Ahmed Hassan Zewail

Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1999 roku otrzymał Ahmed Zewail. Został on doceniony przez komitet noblowski za swoje badania nad przejściowymi stanami reakcji chemicznych przy użyciu spektroskopii femtosekundowej.

Ahmed Hassan Zewail to amerykański chemik pochodzenia egipskiego. Urodził się 26 lutego 1946 roku w Damanhur w Egipcie. Ahmed Hassan Zewail jest profesorem na California Institute of Technology w Pasadenie. W swojej pracy naukowej profesor Ahmed Zewail prowadzi badania nad stanami przejściowymi reakcji chemicznych. W swoich badaniach posługuje się on spektroskopią femtosekundową.

Podczas swoich prac wykazał on, że odpowiednie użycie lasera femtosekundowego umożliwia niezwykle precyzyjne śledzenie ruchów atomów tworzących molekułę podczas trwania reakcji chemicznej. Badania, które przyniosły profesorowi Zewail Nagrodę Nobla w 1999 roku za prace z użyciem ultraszybkich metod laserowych polegały w skrócie na obserwowaniu ruchów atomów w cząsteczkach w świetle krótkich błysków lasera.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!