1992 Rudolph Marcus

Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1992 roku otrzymał Rudolph Marcus. Został on w ten sposób doceniony za jego wkład w teorię reakcji przeniesienia elektronu w układach chemicznych.

Rudolph Arthur Marcus jest amerykańskim chemikiem. Urodził się 21 lipca 1923 roku w Montrealu. Licencjat uzyskał w 1943 roku natomiast stopień doktora w 1946 roku na McGill University. Rudolph Arthur Marcus był profesorem California Institute of Technology w Pasadenie oraz University of Illinois w Urbana, a następnie Kalifornijskiego Instytutu Technologii w Pasadenie.

Poza Nagrodą Nobla otrzymał również nagrody Wolfa w dziedzinie chemii w 1984/1985. Oprócz tego jest członkiem wielu prestiżowych stowarzyszeń naukowych takich jak Narodowa Akademia Nauk w Waszyngtonie, Amerykańska Akademia Umiejętności w Bostonie czy Towarzystwo Królewskie w Londynie. Jego praca naukowa dotyczy w dużej mierze takich zagadnień jak chemia fizyczna, a dokładnie teorii kinetyki gazów z szczególnym uwzględnieniem reakcji przebiegających w gazach.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!