1994 Jaser Arafat, Shimon Peres, Icchak Rabin

Pokojową Nagrodę Nobla w 1994 roku otrzymali Jaser Arafat, Shimon Peres i Icchak Rabin. Komitet przyznający nagrodę docenił ich starania za rzecz negocjacji, które doprowadziły do porozumień z Oslo.

Jaser Arafat był palestyńskim politykiem i przywódcą. Urodził się 24 sierpnia 1929 roku w Kairze, jako Muhammad Abd al-Rauf Arafat al-Kudwa al-Hussajni (znany również, jako Abu Ammar). Zmarł 11 listopada 2004 roku w szpitalu wojskowym Percy w Clamart. Był najbardziej rozpoznawalnym politykiem i przywódcą palestyńskim.

Shimon Peres jest politykiem izraelskim. Urodził się 2 sierpnia 1923 roku w Warszawie, jako Szymon Perski. Dwa razy był premierem Izraela. Obecnie pełni funkcję prezydenta tego państwa. Miał ogromny wkład w rozmowy pokojowe z Palestyńczykami, za co został wyróżniony Nagrodą Nobla. Icchak Rabin był politykiem izraelskim. Urodził się 1 marca 1922 roku, a zmarł 4 listopada 1995 roku. Był premierem Izraela. Miał za sobą przeszłość wojskową, a mianowicie był generałem. Zginą z rąk Jigala Amira, ekstremisty protestującego przeciw porozumieniom z Palestyńczykami.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!