1993 Nelson Mandela, Frederik Willem De Klerk

Pokojową Nagrodę Nobla w 1993 roku otrzymali Nelson Mandela oraz Frederik Willem De Klerk. Nagrodę przyznano im za ich działania oraz starania mające na celu zakończenia apartheidu oraz stworzenia demokratycznego państwa w Republice Południowej Afryki (RPA).

Nelson Rolihlahla Mandela jest politykiem południowoafrykańskim. Urodził się 18 lipca 1918 roku w Transkei. Był jednym z przywódców ruch mającego na celu likwidację apartheidu w Republice Południowej Afryki oraz stworzenia państwa demokratycznego. W latach 1994-1999 sprawował funkcję prezydenta RPA. Działał aktywnie na rzecz praw człowieka. Jest honorowym obywatelem Kanady, a także Rzymu.

Frederik Willem de Klerk jest prawnikiem i politykiem południowoafrykańskim. Urodził się 18 marca 1936 roku w Johannesburgu. Był prezydentem Republiki Południowej Afryki w latach 1989-1994. Poza tym był również przewodniczącym Partii narodowej. Jako pierwszy czołowy polityk wyraził pogląd, że żadna grupa nie powinna dominować nad innymi. To z jego rozkazu zakończono stan wyjątkowy i uwolniono więźniów politycznych. Doprowadził do pierwszych demokratycznych wyborów w RPA, które miały miejsce w 1994 roku w wyniku, których władze uzyskała czarnoskóra większość.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!