1992 Gary Becker

W 1992 roku Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymał Gary Becker. Został on nagrodzony za rozszerzenie zakresu analizy mikroekonomicznej na obszerny zakres ludzkich interakcji i zachowań. Do takowych zachowań włączył również zachowanie pozarynkowe.

Gary Stanley Becker jest ekonomistą amerykańskim. Urodził się 2 grudnia 1930 roku w Pottsville w stanie Pensylwania. Od 1970 roku sprawował funkcję profesora University of Chicago. Przez specjalistów zaliczany jest do tak zwanej ekonomicznej szkoły chicagowskiej. Jednym z postulatów tej oto szkoły jest minimalizowanie roli państwa w działalności gospodarczej.

W latach pięćdziesiątych analizując problemy dyskryminacji rasowej oraz społecznej przewidział związaną z ekonomią konieczność upadku systemu apartheidu w Republice Południowej Afryki. To Gary Becker wprowadził do ekonomii pojęcie inwestycji w człowieka. Wykazał także opłacalność wsparcia państwa w kształceniu osób bezrobotnych. Stworzył również nową dyscyplinę o nazwie ekonomiczna teoria przestępstw.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!