1992 Edmond H. Fischer, Edwin G. Krebs

W 1992 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny otrzymali Edmond H. Fischer oraz Edwin G. Krebs. Komisja uhonorowała ich tą prestiżową nagrodą za odkrycia odnoszące się do fosforylacji białek, jako biologicznego mechanizmu regulatorowego.

Edmond Henri Fischer jest amerykańskim biochemikiem. Urodził się 6 kwietnia 1920 roku w Szanghaju w Chinach. Jest profesorem biochemii na Uniwersytecie w Waszyngtonie. Jego badania miały ogromny wpływ na dokładniejsze poznanie mechanizmów, jakie rządzą zjawiskami regulacji procesów życiowych komórek.

Edwin Gerhard Krebs był amerykańskim lekarzem i biochemikiem. Urodził się 6 czerwca 1918 w Lansing w stanie Iowa (USA). Zmarł 21 grudnia 2009 w Seattle. Ukończył studia medyczne, po których praktykował jako lekarz. W 1946 rozpoczął zgłębianie studiów biochemicznych. W roku 1948 dostał stanowisko assistant professor w dziedzinie biochemii na Uniwersytecie stanu Waszyngton w Seattle. Oprócz Nagrody Nobla otrzymał również Nagrodę im. Alberta Laskera. Został uhonorowany w dziedzinie podstawowych badań medycznych.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!