1990 Elias James Corey

Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1990 roku otrzymał Elias James Corey. Komisja noblowska przyznała mu owo prestiżowe wyróżnienie w 1990 roku za jego wkład w rozwój teorii metodologii syntezy organicznej.

Elias James Corey to amerykański chemik. Urodził się 12 lipca 1928 roku w Methuen w stanie Massachusetts (USA). Tytuł magistra otrzymał w 1948 roku w Massachusetts Institute of Technology. Również na Massachusetts Institute of Technology Corey otrzymał doktorat. Miało to miejsce w 1950 roku. Po studiach pracował na Uniwersytecie w Illinois. Od roku 1959 do obecnej chwili jest pracownikiem na Uniwersytecie Harvarda.

Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1990 roku Elias James Corey otrzymał za wszystkie swoje dokonania oraz ogromny wkład w takie dziedziny jak retrosynteza oraz synteza totalna. Przez wiele osób uważany jest za jednego z najwybitniejszych żyjących chemików. Poza Nagrodą Nobla otrzymał on również szereg innych niezwykle prestiżowych wyróżnień takich jak na przykład National Medal of Science.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!