1989 Trygve Haavelmo

Nagrodę otrzymał Trygve Haavelmo za wyjaśnienie podstaw ekonomii na podstawie rachunku prawdopodobieństwa oraz analizy równoczesnych struktur ekonomicznych.

W 1989 roku Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii został uhonorowany Trygve Haavelmo. Komisja przyznająca nagrodę doceniła jego nowatorskie podejście oraz wyjaśnienie podstaw ekonomii na podstawie rachunku prawdopodobieństwa oraz analizy równoczesnych struktur ekonomicznych. Haavelmo był pionierem prognozowania i badań zachowań inwestycyjnych.

Trygve Haavelmo urodził się 13 grudnia 1911 roku w Skedsmo. Zmarł 28 lipca 1999 roku w Oslo. Był norweskim ekonomistą i ekonometrykiem. Po wybuchu Drugiej Wojny Światowej wyjechał z Norwegii do USA. Stopień doktora uzyskał na Uniwersytecie Harvarda w 1941 roku. W 1947 roku wrócił do Norwegii, a dokładnie na Uniwersytet w Oslo. Był tam dyrektorem Instytutu Ekonomii. W 1989 roku został uhonorowany Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla za wprowadzenie do prognozowania zjawisk ekonomicznych metod statystycznych. Jego najsłynniejsze prace to: „A Study in the Theory of Economic Evolution” (1954) i „A Study in the Theory of Investment” (1960).Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!