1988 Nadżib Mahfuz

Nagrodę otrzymał Nadżib Mahfuz za trylogię „kairską”

W 1988 roku Literacką Nagrodę Nobla otrzymały Nadżib Mahfuz. Komisja przyznająca nagrodę uhonorowała go za trylogię „kairską”.

Nadżib Mahfuz urodził się 11 grudnia 1911 roku w Kairze. Zmarł 30 sierpnia 2006 roku również w stolicy Egiptu. Był wybitnym egipskim prozaikiem, za co uhonorowano go Nagrodą Nobla. Studiował filozofię i historię sztuki na Uniwersytecie Kairskim. Później podjął pracę dziennikarza. Jego debiutancki zbiór opowiadań Hams al-gunun (Szept szaleństwa) został wydany w 1938 roku. Pierwsza powieść Mahfuza, Abat al–aqdar (Igraszka losów) ukazała się w 1940 roku.

Później autor skupił się na twórczości społeczno – obyczajowe, czego owocem były powieści Al–Qahira al–gadida (Nowy Kair) czy As–Sarab (Miraż). Następnym krokiem była Trylogia kairska: Bayna al-Qasrayn (Między dwoma zamkami), Qasr asz-Szawq oraz As–Sukkariyya. Na spuściznę wybitnego pisarza i noblisty składa się 33 powieści, 13 opowiadań i 30 scenariuszy filmowych. Napisał również kilka dramatów oraz wiele artykułów prasowych.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!