1988 Maurice Allais

Nagrodę otrzymał Maurice Allais za „pionierski wkład w teorię rynków i efektywnego wykorzystywania zasobów?.

W 1988 roku Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych otrzymał Maurice Allais. Komisja przyznająca nagrodę uhonorowała go za „pionierski wkład w teorię rynków i efektywnego wykorzystywania zasobów?.

Maurice Allais urodził się 31 maja 1911 roku w Paryżu, a zmarł 9 października 2010 roku. Był francuskim ekonomistą i inżynierem, profesorem École nationale supérieure des mines de Paris. Poza ekonomią zajmował się również fizyką. W 1959 roku rozpoczął eksperymenty dotyczące prędkości światła i grawitacji. Jego prace doprowadziły do odkrycia zjawiska modyfikującego ogólną teorię względności (efekt Allais).

Od 1951 roku uczestniczył w procesie budowy wspólnej Europy, był jednak przeciwnikiem polityki globalizacji. Sceptycznie podchodził między innymi do wspólnej waluty europejskiej i konstytucji europejskiej. W swoich pracach ekonomicznych zajmował się m.in. przyczynami cyklicznie występujących kryzysów gospodarczych.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!