1988 Johann Deisenhofer, Robert Huber i Hartmut Michel

Nagrodę otrzymali Johann Deisenhofer, Robert Huber i Hartmut Michel za opracowanie trójwymiarowej struktury centrum reakcji fotosyntetycznej bakterii.

W 1988 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali Johann Deisenhofer, Robert Huber i Hartmut Michel. Komisja przyznająca nagrodę uhonorowała ich za ich prace, które zaowocowały wyznaczeniem struktury centrum reakcji fotosyntezy u bakterii.

Johann Deisenhofer urodził się 30 września 1943 roku w Zusamaltheim. Jest niemieckim biofizykiem i biochemikiem. Studiował na wydziale fizyki Uniwersytetu Technicznego w Monachium. Staż odbył w Instytucie Maxa Plancka w Martinsried.

Robert Huber urodził się 20 lutego 1937 roku w Monachium. Jest niemieckim biochemikiem. Studiował na Uniwersytecie Technicznym w Monachium. W 1971 roku zasiadł na stanowisku kierownika Instytutu Biochemii im. Maxa Plancka w Martinsried. Pracował w Instytucje do 2005 roku.

Hartmut Michel urodził się 18 lipca 1948 roku w Ludwigsburgu. Jest niemieckim biochemikiem. Studiował na Uniwersytecie w Tybindze. Pracę dyplomową pisał w Instytucie Biologii Maxa Plancka w Tybindze. Później przeniósł się na Uniwersytet w Würzburgu. Współpracował z zespołem krystalografów Instytutu Biochemii im. Maxa Plancka w Martinsried pod Monachium.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!