1,2 mln zł dla Marii Curie Skłodowskiej

1 200 000 zł to potencjalna wartość emisji banknotów kolekcjonerskich, na których znajduje się wizerunek dwukrotnej polskiej noblistki Marii Curie Skłodowskiej. Narodowy Bank Polski przygotował 60 tysięcy specjalnych banknotów o wartości nominalnej 20 zł.

Banknot 20 zł Maria Curie Skłodowska

Jest to piąty w historii NBP banknot kolekcjonerski. Okazją do jego wydruku i sprzedaży jest 100 rocznica uhonorowania Nagrodą Nobla Marii Curie Skłodowskiej. Przypomnijmy, że urodzona w Warszawie w 1867 r. przez znaczny okres swojego życia przebywała we Francji poświęcając się nauce w zakresie chemii i fizyki. Uwieńczeniem jej dokonań jest dwukrotna Nagroda Nobla.

Pierwszy raz uhonorowana została w 1903 r. nagrodą w dziedzinie fizyki za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. 8 lat później (1911 r.) ponownie spotkał ją zaszczyt otrzymania Nagrody Nobla, tym razem w dziedzinie chemii za wydzielenie czystego radu. Warto odnotować, że Maria Curie Skłodowska jest jedyną osobą wśród laureatów, która dostała Nobla w dwóch kategoriach, a także jedyną kobietą z podwójnym wyróżnieniem.

Banknot 20 pln z wizerunkiem M. Curie-Skłodowskiej to upamiętnienie setnej rocznicy przyznania jej Nagrody Nobla z dziedziny chemii, która przypada w 2011 roku.

Na pierwszej stronie banknotu umieszczony jest wizerunek Curie-Skłodowskiej oraz budynek paryskiej Sorbony, zaś na odwrocie widzimy medal otrzymywany przez Noblistów, widok warszawskiego budynku Instytutu Radowskiego, a także fragment wypowiedzi laureatki na temat radu: „Rad wykryłam, lecz nie stworzyłam, więc nie należy do mnie, a jest własnością całej ludzkości.

Banknot 20 000 zł Maria Curie Skłodowska

Na koniec przypominamy, że przed denominacją przeprowadzoną w 1995 roku wizerunek Marii Curie Skłodowskiej gościł na obiegowych banknotach o wartości nominalnej 20 000 złotych.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!