Pokojowa Nagroda Nobla dla Internetu

Internet zmienił nasze życie. Czy można sobie wyobrazić dzisiejsze czasy bez dostępu do Sieci? Teraz najwyższy czas odebrać swoją nagrodę.

Wśród tegorocznych nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla jedną z najciekawszych wydaje się nominacja dla Internetu. Taką właśnie kandydaturę zgłosiła włoska edycja magazynu technologicznego „Wired”.

Swoją propozycję redaktorzy gazety uzasadnili ogromnym wkładem, jaki ma Internet w komunikację i dialog pomiędzy ludźmi a także szerzenie demokracji. Zwrócili uwagę na wpływ, jaki wywiera Internet na politykę państw oraz na to, że pozwala dotrzeć do prawdziwych informacji nawet w miejscach gdzie nie można mówić o wolności słowa.

Kandydaturę Internetu popiera wiele osób i firm. Wśród nich jest Shirin Ebadi laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2003 roku. Była ona pierwszą muzułmanką, która otrzymała takie wyróżnienie.

Jednak w wyścigu po nagrodę Internet będzie musiał pokonać rekordową liczbę kandydatów. W tym roku zgłoszono ich aż 237. Pozostaje jeszcze jeden ważny problem związany z tą nominacją a mianowicie, kto miałby odebrać nagrodę w przypadku gdyby Internet został nią uhonorowany. Na to jednak trzeba poczekać do ogłoszenia laureata, które odbędzie się w październiku.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!