2015 William C. Campbell, Satoshi ?mura, Youyou Tu

Nagrodę otrzymali William C. Campbell i Satoshi ?mura za „odkrycie leku na choroby wywołane przez nicienie” oraz Youyou Tu za „odkrycia dotyczące nowych metod leczenia malarii”.

W 2015 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii otrzymali William C. Campbell, Satoshi ?mura i Youyou Tu. Komisja przyznająca nagrodę doceniła Williama C. Campbella i Satoshi ?mura za „odkrycie leku na choroby wywołane przez nicienie”, a Youyou Tu za „odkrycia dotyczące nowych metod leczenia malarii”.

William C. Campbell urodził się 28 czerwca 1930 roku w Ramelton. Jest irlandzkim biochemikiem, biologiem i specjalistą w dziedzinie pasożytów. Pracował na wielu amerykańskich uczelniach.

Satoshi ?mura urodził się 12 lipca 1935 roku w Yamanashi Prefecture. Jest japońskim specjalistą w dziedzinie biochemii. Obecnie jest emerytowanym profesorem na Kitasato University. Studiował na Tokyo University of Science i University of Tokyo.

Youyou Tu urodziła się 30 grudnia 1930 roku. Jest chińską specjalistką w dziedzinie badań chińskiej medycyny tradycyjnej i chemii medycznej. Piastuje stanowisko profesora Akademii Chińskiej Medycyny Tradycyjnej. To dwunasta kobieta uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!