2015 Takaaki Kajita, Arthur B. McDonald

Nagrodę otrzymali Takaaki Kajita i Arthur B. McDonald za odkrycie masy neutrin.

W 2015 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali Takaaki Kajita i Arthur B. McDonald. Komisja noblowska przyznająca nagrodę uhonorował ich za badanie nad neutrinami i odkrycie ich masy.

Takaaki Kajita urodził się w 1959 roku w Higashimatsuyama, w prefekturze Saitama. Jest japońskim fizykiem. Studiował na Saitama University i University of Tokyo. Pracował m.in. jako dyrektor Centrum Kosmicznego neutrin w Instytucie Badań Promieniowania Kosmicznego.

Arthur B. McDonald urodził się 29 sierpnia 1943 roku w Sydney w Nowej Szkocji w Kanadzie. Jest kanadyjskim fizykiem. W 1965 roku ukończył wydział fizyki Dalhousie University. Tytuł doktora uzyskał na California Institute of Technology. Przez wiele lat był pracownikiem naukowym w Chalk River Nuclear Laboratories. Piastował także stanowisko profesora fizyki na Princeton University oraz Queen’s University w Kingston w Ontario. Dziś jest dyrektorem Sudbury Neutrino Observatory Institute.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!