1998 José Saramago

W 1998 roku Literacką Nagrodę Nobla otrzymał José Saramago. Został on nagrodzony za jak to określił komitet przyznający nagrody dzieło, które „przypowieściami, podtrzymywanymi przez wyobraźnię, współczucie i ironię, stale umożliwia nam pojmowanie iluzorycznej rzeczywistości”.

José Saramago był portugalskim pisarzem. Urodził się 16 listopada 1922 roku w Azinhaga. Zmarł 18 czerwca 2010 roku w Tías. Jako pisarz, José Saramago łączył w swojej twórczości mity, historie Portugalii oraz surrealistyczne wyobrażenia. Rodzice pisarza nazywali się José de Sousa i Maria da Piedade. Jednak ojciec był znany, jako Saramago. Stąd też takie nazwisko zapisano w rejestrach po jego urodzeniu.

Z powodu złych warunków materialnych edukację zakończył na technikum, a następnie podjął pracę. Jednak jego pęd do literatury był niezaspokojony. Bardzo często odwiedzał Bibliotekę Narodową w Lizbonie. Jego pierwszą powieścią była Terra do pecado, którą wydał w wieku 25 lat w 1947 roku. Pracował również przez wiele lat, jako urzędnik państwowy. W 1991 roku przeniósł się na kanaryjską wyspę Lanzarote. Tam mieszkał aż do śmierci.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!