1991 Aung San Suu Kyi

Pokojową Nagrodę Nobla w 1991 roku otrzymała Aung San Suu Kyi. Nagrodę otrzymała, jako przywódczyni opozycji i zagorzała orędowniczka praw człowieka w Birmie.

Aung San Suu Kyi jest birmańską działaczką polityczną oraz opozycjonistka. Urodziła się 19 czerwca 1945 roku w Rangunie w Birmie. Jej ojciec Aung San walczył o niepodległość Birmy. Ostatecznie wynegocjował niepodległość Birmy w 1947 roku w rozmowach z Wielką Brytanią. Do szkoły uczęszczała w Rangunie. Później wraz z matką, które była ambasadorem Birmy w Nepalu i Indiach wyjechała do Delhi.

Naukę kontynuowała na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu w Delhi. Poza tym studiowała także na Oksfordzie. Kształciła się tam na kierunkach takich jak nauki polityczne, ekonomia i filozofia. Aktywnie działała w opozycji do reżimu wojskowego rządzącego w Birmie. Jej partia (Liga na Rzecz Demokracji) w pierwszych wolnych wyborach zdobyła większość miejsc w parlamencie, ale wybory nie zostały uznane za ważne przez reżim. Przez wiele lat przebywała w areszcie domowym.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!