2016 Juan Manuel Santos

Pokojową Nagrodę Nobla w 2016 roku przyznano Prezydentowi Kolumbii. Juan Manuel Santos został nagrodzony za wkład pracy na rzecz zawarcia pokoju z FARC i zakończenia wojny domowej w kraju. Wraz z Rodrigo Londono, liderem rebeliantów z FARC, podpisał blisko trzystustronicowe porozumienie w obecności ponad 2 tysięcy zagranicznych dygnitarzy. Oficjalnie układ pokojowy został ogłoszony 24 sierpnia.

Juan Manuel Santos Calderon urodził się 10 sierpnia 1951 roku w Bogocie. Obecnie jest Prezydentem Kolumbii wybranym w 2010 roku. W latach 2000?2002 sprawował miano ministra finansów, a od 2006 do 2009 roku był ministrem obrony. Ukończył Akademię Morską w Cartagenie, po czym udał się na studia na University of Kansas w Stanach Zjednoczonych. Tam ukończył ekonomię i zarządzanie przedsiębiorstwami. Studia podyplomowe z zakresu ekonomii, rozwoju gospodarczego i administracji publicznej skończył w London School of Economics oraz na Harvardzkim Uniwersytecie.

Swoją karierę polityczną rozpoczął w 1991 roku, kiedy to został mianowany na ministra handlu zagranicznego w gabinecie prezydenta Cesara Gavirii. Rok później do 1996 roku zajmował stanowisko prezydenta UNCTAD, a następnie został przewodniczącym Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Od 2000 roku zajmował się ministerstwem finansów w gabinecie prezydenta Andresa Pastrany Arango. W 2001 roku wszedł w skład zarządu międzynarodowej instytucji finansowej Corporaion Andina de Fomento. Trzy lata później założył Społeczną Partię Jedności Narodowej (Partia ?U?) wspierającą kandydaturę prezydencką Alvara Uribe. Po wygranych przez niego wyborach objął stanowisko ministra obrony. W tym czasie Kolumbia podjęła walkę z rebeliantami FARC.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!