2016 Duncan Haldane, John M. Kosterlitz, David J. Thouless

Szwedzka Królewska Akademia Nauk w 2016 roku przyznała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki trzem naukowcom. Połowę nagrody pieniężnej otrzymał David J. Thouless, a drugą część przyznano wspólnie Duncanowi M. Haldane?owi i Johnowi M. Kosterlitzowi. Nagrodę przyznano za teoretyczne odkrycia topologicznych przejść fazowych i topologicznych faz materii.

Główny zwycięzca David James Thouless jest amerykańskim fizykiem pochodzenia szkockiego urodzonym w 1934 roku. Ukończył Winchester College, po czym rozpoczął naukę w college?u Trinity Hall na brytyjskim Uniwersytecie w Cambridge, gdzie uzyskał tytuł licencjata. Tytuł doktorski obronił w 1958 roku na Cornell University, gdzie pod kierunkiem Hansa Bethe prowadził czteroletnie badania nad materią jądrową. Niecałe 10 lat później rozpoczął pracę jako profesor matematyki na brytyjskim Birmingham University, gdzie rozpoczął współpracę z drugim zwycięzcą Johnem Michaelem Kosterlitzem. Obecnie jest emerytowanym profesorem fizyki na University of Washington w Seattle.
Wspomniany już John Michael Kosterlitz, brytyjski fizyk związany z Brown University, urodził się w 1942 roku. Ukończył studia na Uniwersytecie Cambrige, a tytuł doktorski obronił w 1969 roku na Uniwersytecie Oksfordzkim. Współpracował z Uniwersytetem Turyńskim w Instituto di Fisica i Uniwersytetem Birmingham. Obecnie wykłada na Aalto University w Helsinkach. Został także odznaczony przez British Institute of Physics nagrodą Maxwell Medal and Prize (1981) i Lars Onsager Prize.

Jego współlaureatem jest Frederick Michael Duncan Haldane ? brytyjski fizyk urodzony w 1951 roku na co dzień związany z Uniwersytetem Princeton, członek American Physical Society. Tytuł doktora obronił na Uniwersytecie w Cambrige w 1978 roku. Aktualnie jest wykładowcą na Uniwersytecie Princeton. Naukowiec był laureatem wielu nagród: Olivier E. Buckley Condensed Matter Prize (1993), Lorentz Chair przyznawanej przez holenderski Lorentz (2008) oraz Medalu Diraca przyznawanego przez International Centre for Theoretical Physics (2012).Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!