2016 Ben Feringa, Jean-Pierre Sauvage, Fraser Stoddart

W 2016 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii przyznano trzem naukowcom. Laureatami zostali Jean Pierre-Sauvage, Sir J. Fraser Stoddart oraz Bernard R. Feringa. Nagrodzeni zostali za stworzenie i syntezę maszyn molekularnych, które będą najprawdopodobniej wykorzystywane w rozwoju nowych materiałów, czujników i systemów przechowywania energii.

Jean Pierre-Sauvage jest francuskim chemikiem urodzonym 21 października 1944 roku w Paryżu. Na co dzień związany jest z Uniwersytetem w Strasburgu. Ukończył studia na Państwowej Wyższej Szkole Chemicznej w Strasburgu, gdzie uzyskał tytuł doktora. Po obronie współpracował z Uniwersytetem Oksfordzkim, jednak ponownie wrócił do Strasburga, gdzie rozpoczął badania. Od początku swojej kariery naukowej specjalizował się w chemii supramolekularnej. Jego opiekunem badań był Jean Marie Lehnem, również laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii z 1987 roku. W 1990 roku został członkiem korespondencyjnym, a siedem lat później pełnym członkiem Francuskiej Akademii Nauk. Obecnie jest emerytowanym profesorem Instytutu Nauki i Inżynierii Supramolekularnej w Strasburgu.

Drugim zwycięzcą w tej kategorii został James Fraser Stoddart urodzony 24 maja 1942 roku w Edynburgu. Szkocki chemik związany jest z Northwestern University w Stanach Zjednoczonych. Na uczelni tej pełni funkcję dyrektora ośrodka chemii zintegrowanych systemów. Studiował na Uniwersytecie w Edynburgu, gdzie napisał swoją pierwszą pracę badawczą opublikowaną w 1964 roku. Tutaj również pod kierunkiem Edmunda Hirsta obronił tytuł doktora.

Bernard Lucas Feringa, holenderski chemik, został urodzony 18 maja 1951 roku w Barger-Compascuum. Tytuł doktora uzyskał pod kierunkiem profesora Hansa Wynberga na Uniwersytecie w Groningen, gdzie również został mianowany na wykładowcę, a później na profesora zwyczajnego. W 2008 roku mianowano go profesorem Akademii. Również w tym samym roku otrzymał tytuł szlachecki od Królowej Holandii. Obecnie współpracuje z Uniwersytetem w Groningen.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!