2014 Malala Yousafzai, Kailash Satyarthi

Nagrodę otrzymali Malala Yousafzai i Kailash Satyarthi za „ich walkę z ciemiężeniem dzieci i młodych ludzi oraz o prawo wszystkich dzieci do edukacji”.

Pokojową Nagrodę Nobla otrzymali Malala Yousafzai i Kailash Satyarthi. Komisja przyznająca nagrody uhonorował zwycięzców za „ich walkę z ciemiężeniem dzieci i młodych ludzi oraz o prawo wszystkich dzieci do edukacji”.

Malala Yousafzai urodziła się 12 lipca 1997 roku w Mingorze. Jest pakistańską aktywistką. Działa na rzecz dostępu do edukacji i praw kobiet. W 2009 roku rozpoczęła prowadzenie blogu, w którym opisywała swoje doświadczenia związane z dyskryminacją. W 2012 roku została postrzelona przez Talików w głowę i w szyję (w zamachu ucierpiały również dwie inne dziewczyny).

Kailash Satyarthi urodził się 11 stycznia 1954 roku. Jest indyjskim aktywistą i działaczem na rzecz obrony praw dzieci. Od wielu lat sprzeciwia się wykorzystywaniu dzieci jako taniej siły roboczej. Stoi na czele organizacji Bachpan Bachao Andolan. Do tej pory organizacja ta pomogła przeszło 80 tysiącom dzieci.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!