2014 Jean Tirole

Nagrodę otrzymał Jean Tirole za „analizę siły rynku i regulacji”.

W 2014 Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych otrzymał Jean Tirole. Komisja przyznająca nagrodę doceniła ekonomistę za jego badania nad monopolami oraz „analizę siły rynku i regulacji”.

Jean Tirole urodził się 9 sierpnia 1953 roku w Troyes (Francja). Jest ekonomistą francuskim. Nauki pobierał na École Polytechnique i École Nationale des Ponts et Chaussées. W 1981 roku obronił doktorat na Massachusetts Institute of Technology. Jest autorem wielu książek, między innymi: Dynamic Models of Oligopoly, The Theory of Industrial Organization czy Game Theory.

W swojej pracy skupia się nad wszystkim, co związane z regulacją rynku. Jest twórcą teorii odnoszącej się do łączenia się karteli oraz przepisów znajdujących zastosowanie przy działaniach monopolistów. Obecnie jest profesorem ekonomii. Pracuje na uniwersytecie Toulouse 1 Capitole w Tuluzie. Przez wielu uważany był za jednego z faworytów do tegorocznej nagrody Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!