2014 Eric Betzig, William E. Moerner, Stefan W. Hell

Nagrodę otrzymali Eric Betzig, William E. Moerner oraz Stefan W. Hell za „pracę nad mikroskopem fluorescencyjnym wysokiej rozdzielczości”.

W 2014 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali Eric Betzig, William E. Moerner oraz Stefan W. Hell. Komisja przyznająca nagrodę doceniła naukowców za ich pracę nad mikroskopem fluorescencyjnym wysokiej rozdzielczości. Tak na prawdę nagrodzono dwa odkrycie: metodę stimulated emission depletion miscroscopy (STED) oraz mikroskopię jednomolekułową.

Eric Betzig urodził się 13 stycznia 1960 roku w Ann Arbor. Jest amerykańskim fizykiem. Studiował na California Institute of Technology (ukończył fizykę w 1983 roku). Doktorat z fizyki stosowanej obronił w 1988 roku na Cornell University. Pracując niezależnie od Williama E. Moernera opracował mikroskopię jednomolekułową.

William E. Moerner urodził się 24 czerwca 1953 roku. Jest amerykańskim fizykiem chemicznym. Studiował na Washington University w St. Louis. Jest profesorem na Stanford University. Wraz z Erickiem Betzigiem (naukowcy pracowali niezależnie) stworzył podstawy mikroskopii jednomolekułowej.

Stefan W. Hell urodził się 23 grudnia 1962 roku w Rumunii. Z wykształcenia jest fizykiem. Studiował na University of Heidelberg. Jest jednym z dyrektorów Max Planck Institute for Biophysical Chemistry w Göttingen. W 2000 roku opracował pierwszy mikroskop STED (mikroskop fluorescencyjny).Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!